Kdo je Alex Andrle

April 12, 2015

Kdo je to ten Alex Andrle, co s dalšími lidmi píše články plné kritiky? Někdo možná tuší, kdo to je. Někdo je zase přesvědčen, že to ví, ale netuší, že se plete. Mnozí také tuší, že Alex Andrle je pseudonym, nikoliv pravé jméno toho, kdo texty píše. Každý má jistě svůj tip. To je pochopitelné. Zarážející je však, kolik lidí se o své tipy naprosto otevřeně dělí se svým okolím a bezohledně se snaží odkrývat identitu někoho, kdo se rozhodl jí skrývat.

V anarchistickém prostředí je skrývání identity naprosto běžná záležitost. Důvodů může být mnoho a i Alex Andrle jistě své důvody má. Lidi ve hnutí většinou skryté identity akceptují a nesnaží se je odkrývat. Zdá se ale, že i toto nepsané pravidlo má své výjimky. Například když se anarchista rozhodne kritizovat postup jiných anarchistů a rozproudit tím diskuzi, náhle je to důvod dokonce pro celou řadu výjimek.

Zdá se, jako by pro některé anarchisty byla soudružská kritika neakceptovatelný zločin. Kritická slova považují za vykopání válečné sekery. Ze soudruha se rázem stává úhlavní nepřítel a je s ním zacházeno právě tak jako s nepřítelem ve válce. Žádné slitování, žádná úcta, žádné ohledy. Jeho identita je co nejveřejněji odkryta, aby byl co nejvíce na očích. Jen ať se všichni kolem dozvědí, kdo je ten kacíř zač. Ať to ví všichni soudruzi, všichni účastníci koncertu, všichni facebookoví slídilové, všichni fízlové. Celý svět má přeci právo znát anarchistu, který kritizuje anarchisty. Jeho volba použít krycí pseudonym v celé věci nehraje roli.

A tak se zdá, že na skrytou identitu má v anarchistickém hnutí právo jen ten, kdo drží hubu a krok s většinovými postoji. Ten, kdo mezi anarchisty říká něco jiného než většina, ten nemá stejná práva jako tato většina. Skryti mohou být jen ti většinoví. Zbytek bude odkryt. Co na tom, že tento přístup nemá daleko k práskačství? S tím si mnozí hlavu nelámou. Měli by však vědět, že pokud v takových metodách budou pokračovat, pak Alexovi nezbude nic jiného, než s nimi jednat, jak se běžně s práskači jedná.

Comments are closed.